Wyjaśnienie podstaw dotyczących biżuterii z brylantami
brylant
Brylant w terminologii jubilerskiej jest fachową nazwą diamentu poddanego obróbce, któremu nadano okrągły kształt i pełny szlif o nazwie brylantowy. Każdy brylant jest niepowtarzalny, a jego wartość precyzyjnie określają cztery kryteria tak zwana 4C:
- masa (Carat weight)
- szlif (Cut)
- barwa (Color)
- czystość (Clarity)
Masa (Carat weight) - podaje się ją w karatach. Ponieważ karat dzieli się na 100 punktów - brylant 50 punktowy ma masę 0,50 karata, natomiast 1 karat odpowiada masie 0,2g.
Barwa (Color) - określa się ją za pomocą specjalnej skali. Każdy brylant jest niepowtarzalny. Jego wartość precyzyjnie określają cztery kryteria brązowe lub żółte zabarwienie. Bezbarwne diamenty są bardzo cenne. Istnieją także. tak zwane 4C: kamienie w intensywnych kolorach - wtedy używa się określenia barwa fantazyjna.
Szlif (Cut) - dzięki niemu diament zmienia się w brylant, w klejnot o minimum 57 ściankach (wraz z taflą) o doskonałych proporcjach. W efekcie tego szlifu promień światła wpadający do wewnątrz załamuje się i odbija od jednej fasetki (ścianki) do drugiej. Na koniec zaś wydobywa się z brylantu w postaci niezwykłego blasku.
Czystość (Clarity) - niezauważalna dla oka, mikroskopijne inkluzje - "wrostki" - są wewnętrzną cechą kamieni szlachetnych. Powstały w procesie ich formowania setki milionów lat temu. Określenie klasy czystości kamienia odbywa się przy pomocy lupy o 10-krotnym powiększeniu. Wewnętrznie czyste brylanty są wyjątkowo rzadkie i cenne.
próba złota 585
Próba złota określa zawartość złota w stopie wyrażonej w wartościach liczbowych. Ponieważ czyste złoto jest bardzo mało odporne na zarysowania dlatego do stopu dodawane są inne metale, aby zwiększyć twardość i trwałość wykonanych wyrobów. Próba 585 oznacza, że w naszym wyrobie jest 58,5% czystego złota. Można również spotkać oznaczenie karat, czyli 1/24 zawartości wagowej złota w stopie (14K = pr.585)
szafir
Szafir jest niezwykłym minerałem, którego głębia koloru i majestat od wieków fascynują ludzkość i pobudzają wyobraźnię. Biżuteria z szafirem cieszy się niesłabnącą popularnością. W czasach starożytnych przypisywano szafirom magiczną moc, miały dawać nieśmiertelność i wieczną młodość.
szmaragd
Szmaragd jest rodzajem berylu, a jego nazwa oznacza "zieleń rosnących rzeczy". Dla starożytnych filozofów szmaragd był kamieniem mądrości i dobrobytu. W Persji ludzie wierzyli, że symbolizuje on życie wieczne w niebie. Szmaragdowa biżuteria to już tradycyjny prezent z okazji 20 i 35 rocznicy ślubu.
rubin
Rubin jest jednym z najstarszych, najrzadszych i najbardziej szanowanych klejnotów na świecie, często nazywanym „królem klejnotów”. Jego nazwa oznacza „król drogocennych kamieni”. Jeżeli szukamy pięknego czerwonego kamienia, to rubin jest idealnym wyborem. Dzięki swojej twardości, trwałości, połyskowi i rzadkości jest najbardziej pożądanym klejnotem, nie tylko przez kobiety, ale także przez mężczyzn.